The draw for the Czech Darts Open 2019 has been made on Thursday. The event will kick off on Friday afternoon in Prague, marking the ninth event of the PDC European Tour 2019.

Seeded players including the returning Michael van Gerwen will be involved on the second day at the Czech Darts Open and will face the winners of the opening round ties which take place on Friday.

The afternoon session on Friday includes Corey Cadby taking on Wessel Nijman on his European Tour debut in a battle of two of the best prospects in darts.

Also the likes of John Henderson and Jermaine Wattimena will take to the stage in Prague on the same session with ties against William Borland and Kevin Garcia respectively.

Stephen Bunting faces former European Tour event winner Robert Thornton in his opening round, while Jamie Hughes plays against inform Devon Petersen. Glen Durrant will open it up against Daniel Larsson and also Krzysztof Ratajski will take on Ted Evetts in what could be the game of the opening day of action.

Click here for more information about the PDC European Tour, including the format, calendar and the prize fund breakdown.

Czech Darts Open 2019
Draw Bracket

Michael van Gerwen (1) v Ondrej Pisek/Keegan Brown
Darren Webster (16) v Danny Noppert/Stefan Bellmont
Mensur Suljovic (8) v William Borland/John Henderson
Ricky Evans (9) v Krzysztof Ratajski/Ted Evetts
Peter Wright (5) v Stephen Bunting/Robert Thornton
Joe Cullen (12) v Chris Dobey/Sebastian Steyer
Daryl Gurney (4) v Vaclav Schieferdecker/William O’Connor
Jonny Clayton (13) v Jermaine Wattimena/Kevin Garcia
Ian White (2) v Karel Sedlacek/Brendan Dolan
Nathan Aspinall (15) v Andrew Gilding/Rowby-John Rodriguez
Adrian Lewis (7) v Jamie Hughes/Devon Petersen
Steve Beaton (10) v Ron Meulenkamp/HNQ1
James Wade (6) v Mervyn King/Steve West
Michael Smith (11) v Wessel Nijman/Corey Cadby
Gerwyn Price (3) v Glen Durrant/Daniel Larsson
Simon Whitlock (14) v Madars Razma/Justin Pipe

Schedule of Play
Friday June 28
First Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 GMT)

Danny Noppert v Stefan Bellmont
Madars Razma v Justin Pipe
Jermaine Wattimena v Kevin Garcia
Karel Sedlacek v Brendan Dolan
Wessel Nijman v Corey Cadby
William Borland v John Henderson
Ondrej Pisek v Keegan Brown
Andrew Gilding v Rowby-John Rodriguez

Evening Session (1915 local time, 1815 GMT)

Glen Durrant v Daniel Larsson
Mervyn King v Steve West
Vaclav Schieferdecker v William O’Connor
Krzysztof Ratajski v Ted Evetts
Chris Dobey v Sebastian Steyer
Ron Meulenkamp v HNQ1
Stephen Bunting v Robert Thornton
Jamie Hughes v Devon Petersen

Saturday June 29
Second Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 GMT)

Jonny Clayton (13) v Jermaine Wattimena/Kevin Garcia
Darren Webster (16) v Danny Noppert/Stefan Bellmont
Simon Whitlock (14) v Madars Razma/Justin Pipe
Nathan Aspinall (15) v Andrew Gilding/Rowby-John Rodriguez
Daryl Gurney (4) v Vaclav Schieferdecker/William O’Connor
Ian White (2) v Karel Sedlacek/Brendan Dolan
Steve Beaton (10) v Ron Meulenkamp/HNQ1
James Wade (6) v Mervyn King/Steve West

Evening Session (1915 local time, 1815 GMT)

Ricky Evans (9) v Krzysztof Ratajski/Ted Evetts
Joe Cullen (12) v Chris Dobey/Sebastian Steyer
Peter Wright (5) v Stephen Bunting/Robert Thornton
Michael van Gerwen (1) v Ondrej Pisek/Keegan Brown
Mensur Suljovic (8) v William Borland/John Henderson
Gerwyn Price (3) v Glen Durrant/Daniel Larsson
Adrian Lewis (7) v Jamie Hughes/Devon Petersen
Michael Smith (11) v Wessel Nijman/Corey Cadby

Sunday June 30
Afternoon Session (1300 local time, 1200 GMT)

Third Round

Evening Session (1915 local time, 1815 GMT)

Quarter-Finals
Semi-Finals
Final

Tags: , ,

Author: Pieter