The line-up in both the Men’s and Ladies tournaments at the 2020 BDO World Championship have been released after the conclusion of the World Masters.

In term’s of the Men’s seeds, it is headed up by Wesley Harms; with Jim Williams closely following in second. Richard Veenstra enters the tournament as third seed while Dave Parletti who has had an excellent season is in fourth seed.

Martijn Kleermaker is the highest ranked debutant in the tournament; entering proceedings this year as seventh seed.

The players ranked 17-24 will be drawn into the first round; which includes Leighton Bennett and three-time World Champion, Martin Adams.

Preliminary round players include John O’Shea, Ross Montgomery and Brian Raman. The players in this bracket will take on qualifiers including Justin Thompson, Paul Hogan and David Cameron.

In the ladies, those involved include Lisa Ashton, reigning World Champion Mikuru Suzuki, Fallon Sherrock, Anastasia Dobromyslova; as well as debuting teenager Beau Greaves who will be number six seed at the O2.

Men’s Line-Up

1 – Wesley Harms (Ned)

2 – Jim Williams (Wal)

3 – Richard Veenstra (Ned)

4 – Dave Parletti (Eng)

5 – Wayne Warren (Wal)

6 – Nick Kenny (Wal)

7 – Martijn Kleermaker (Ned)

8 – Willem Mandigers (Ned)

9 – Scott Mitchell (Eng)

10 – Adam Smith-Neale (Eng)

11 – Mario Vandenbogaerde (Bel)

12 – Andy Hamilton (Eng)

13 – Gary Robson (Eng)

14 – Dave Evans (Eng)

15 – Ryan Hogarth (Sco)

16 – Scott Waites (Eng)

17 – Gary Stone (Sco)

18 – Leighton Bennett (Eng)

19 – Chris Landman (Ned)

20 – Michael Unterbuchner (Ger)

21 – Dennie Olde Kalter (Ned)

22 – Gino Vos (Ned)

23 – Martin Adams (Eng)

24 – Sebastian Steyer (Pol)

25 – Simon Stainton (Eng)

26 – Brian Raman (Bel)

27 – Ross Montgomery (Sco)

2019 World Masters champion – John O’Shea (ROI)

Australian qualifier – Justin Thompson (Aus)

Baltic/Scandinavian qualifier – Andreas Harrysson (Swe)

British Isles regional rankings qualifier – Paul Hogan (Eng)

Canadian qualifier – David Cameron (Can)

Eastern European qualifier – Gabriel Pascaru (Rom)

New Zealand qualifier – Darren Herewini (Nzl)

USA qualifier – Joe Chaney (USA)

Western European qualifier – Thibault Tricole (Fra)

Ladies Line-Up –

1 – Lisa Ashton (Eng)

2 – Mikuru Suzuki (Jpn)

3 – Aileen de Graaf (Ned)

4 – Fallon Sherrock (Eng)

5 – Deta Hedman (Eng)

6 – Beau Greaves (Eng)

7 – Lorraine Winstanley (Eng)

8 – Anastasia Dobromyslova (Rus)

9 – Laura Turner (Eng)

10 – Maria O’Brien (Eng)

11 – Casey Gallagher (Eng)

12 – Paula Jacklin (Eng)

13 – Sharon Prins (Ned)

14 – Trina Gulliver MBE (Eng)

Tags:

Author: Samuel Gill