The qualifiers for the BDO World Trophy which takes place from 30 August to 1 September 2019 have been revealed with Richard Veenstra topping the seeds.

Veenstra is ahead of Jim Williams, Wesley Harms and Scott Mitchell with all four men being some of the standouts on the circuit this year.
The likes of Scott Waites, Michael Unterbuchner and the dangerous Mario Vandenbogaerde have also qualified.
There are also places for Nick Kenny and another of the in form players in Martijn Kleermaker with the remaining 14 places consisting of the World Master being Adam Smith-Neale and the likes of Mark McGrath, David Cameron and Justin Thompson who all come through the regional tables. 4 more qualifiers will be confirmed through a playoff.
The ladies have also been confirmed with Lisa Ashton heading the line-up with current champion Fallon Sherrock also among the 8 seeds.
A further five due to the WDT and World Masters champions qualifying by right have come from the rolling table include Casey Gallagher, Corrine Hammond and Sharon Prins; as well as reigning World Champion, Mikuru Suzuki.
Two more qualifiers will be confirmed like the men’s in a playoff set to take place at a later date.

Evert Zomer

Photo: Evert Zomer

Men’s

Seeded players

1. Richard Veenstra (NED)
2. Jim Williams (WAL)
3. Wesley Harms (NED)
4. Scott Mitchell (ENG)
5. Michael Unterbuchner (GER)
6. Dave Parletti (ENG)
7. Gary Robson (ENG)
8. Scott Waites (ENG)
9. Wayne Warren (WAL)
10. Willem Mandigers (NED)
11. Chris Landman (NED)
12. Mario Vandenbogaerde (BEL)
13. Ross Montgomery (SCO)
14. Andy Hamilton (ENG)
15. Derk Telnekes (NED)
16. Kyle McKinstry (NIR)

Qualifiers from main table

17. Nick Kenny (WAL)
18. Martijn Kleermaker (NED)

Wildcard

19. Adam Smith-Neale (ENG) (2018 Winmau World Master)

Regional qualifiers

20. Joe Chaney (USA) (USA Table)
21. Roger Janssen (BEL) (Western Europe Table)
22. Mark McGrath (NZL) (New Zealand Table)
23. David Cameron (CAN) (Canadian Table)
24. Sebastian Steyer (POL) (Eastern Europe Table)
25. Paul Hogan (ENG) (British Isles Table)
26. Brian Løkken (DEN) (Baltic and Scandinavian Table)
27. Justin Thompson (AUS) (Australian Qualifier)
28. Asian Qualifier TBC

Qualifiers

x4 TBC

Evert Zomer

Photo: Evert Zomer

Ladies

Seeded players

1. Lisa Ashton (ENG) (2018 Winmau World Master)
2. Lorraine Winstanley (ENG)
3. Deta Hedman (ENG)
4. Aileen de Graaf (NED)
5. Fallon Sherrock (ENG) (2018 WDT Champion)
6. Anastasia Dobromyslova (RUS)
7. Laura Turner (ENG)
8. Trina Gulliver (ENG)

Qualifiers from main table

9. Maria O’Brien (ENG)
10. Casey Gallagher (ENG)
11. Sharon Prins (NED)
12. Paula Jacklin (ENG)
13. Corrine Hammond (AUS)

Wildcard

14. Suzuki Mikuru (BDO Lakeside World Champion)

Qualifiers

x2 TBC

Tags:

Author: Pieter