The draw for the 2019 Dutch Darts Masters has been made on Thursday. The event will kick off on Friday afternoon in Zwolle, marking the seventh event of the PDC European Tour 2019.

The opening session of action will see multiple in-form players and well-known faces take to the stage with Glen Durrant and Harry Ward, the last two PDC ranking title winners both involved.
Keegan Brown and Kyle Anderson are also some of the star names involved. Three matches stand out in the evening’s action with Ross Smith and Krzysztof Ratajski set to face off with both players in great form.
Max Hopp and Nathan Aspinall are set to face off once again in a repeat of their World Youth Championship final and Raymond van Barneveld will be involved in front of his home crowd for potentially the final time as he faces Pal Szekely.
Click here for more information about the PDC European Tour, including the format, calendar and the prize fund breakdown. Darts fans can follow livescores during the Dutch Darts Masters this weekend (May 24-26) here.

2019 Dutch Darts Masters
Draw Bracket

(1) Michael van Gerwen v Ryan Joyce/William O’Connor
(16) Michael Smith v Pal Szekely/Raymond van Barneveld
(8) Dave Chisnall v Alan Norris/Steve Beaton
(9) Ricky Evans v Keegan Brown/Danny van Trijp
(5) James Wade v Alexander Merkx/Glen Durrant
(12) Jonny Clayton v Dennis Nilsson/Erik Hol
(4) Gerwyn Price v Ross Smith/Krzysztof Ratajski
(13) Stephen Bunting v Brendan Dolan/Wesley Plaisier
(2) Ian White v Mickey Mansell/Kyle Anderson
(15) Jermaine Wattimena v Danny Noppert/Harry Ward
(7) Mensur Suljovic v Andy Boulton/Vincent van der Voort
(10) Joe Cullen v Max Hopp/Nathan Aspinall
(6) Peter Wright v Ritchie Edhouse/Jimmy Hendriks
(11) Simon Whitlock v Florian Hempel/Ryan Harrington
(3) Daryl Gurney v Luke Woodhouse/Mervyn King
(14) Darren Webster v Mike De Decker/Rowby-John Rodriguez

Schedule of Play
Friday May 24
First Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 GMT)

Ryan Joyce v William O’Connor
Mickey Mansell v Kyle Anderson
Brendan Dolan v Wesley Plaisier
Florian Hempel v Ryan Harrington
Mike De Decker v Rowby-John Rodriguez
Keegan Brown v Danny van Trijp
Alexander Merkx v Glen Durrant
Danny Noppert v Harry Ward

Evening Session (1915 local time, 1815 GMT)

Alan Norris v Steve Beaton
Dennis Nilsson v Erik Hol
Luke Woodhouse v Mervyn King
Ross Smith v Krzysztof Ratajski
Andy Boulton v Vincent van der Voort
Max Hopp v Nathan Aspinall
Pal Szekely v Raymond van Barneveld
Ritchie Edhouse v Jimmy Hendriks

Saturday May 25
Second Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 GMT)

Stephen Bunting v Dolan/Plaisier
Simon Whitlock v Hempel/Harrington
Jermaine Wattimena v Noppert/Ward
Ricky Evans v Brown/Van Trijp
Jonny Clayton v Nilsson/Hol
Gerwyn Price v R Smith/Ratajski
Darren Webster v De Decker/Rodriguez
Ian White v Mansell/Anderson

Evening Session (1915 local time, 1815 GMT)

Dave Chisnall v Norris/Beaton
James Wade v Merkx/Durrant
Joe Cullen v Hopp/Aspinall
Michael van Gerwen v Joyce/O’Connor
Daryl Gurney v Woodhouse/King
Michael Smith v Szekely/Van Barneveld
Peter Wright v Edhouse/Hendriks
Mensur Suljovic v Boulton/Van der Voort

Sunday May 26
Afternoon Session (1300 local time, 1200 GMT)

Third Round

Evening Session (1915 local time, 1815 GMT)

Quarter-Finals
Semi-Finals
Final

Tags: ,

Author: Pieter