The last PDC event of the year before the World Championship takes place is coming up this weekend in the form of the Players Championship Finals in Minehead.

With the draw complete, the schedule has also been released ahead of it. Like usual at Minehead there will be two stages with PDC-TV HD showing coverage from Stage Two.
It all kicks off on Friday with a Double Dutch battle between Jeffrey de Zwaan and Jelle Klaasen. Among the other players on the main stage on the opening session include Adrian Lewis, James Wade and Daryl Gurney.
Then the likes of Michael van Gerwen, Peter Wright, Rob Cross and Gary Anderson take to the stage in the evening.
The draw and schedule has already been completed for the second round meaning it is already known who will play on the main stage then.
Also on the schedule includes the World Youth final between Dimitri Van den Bergh and Martin Schindler.
Both players are also involved in the main tournament playing on Saturday afternoon then evening respectively.
2018 Players Championship Finals
Schedule of Play
Friday November 23

First Round
Afternoon Session (1245 GMT)
Main Stage
Jeffrey de Zwaan v Jelle Klaasen
Max Hopp v Steve West
Keegan Brown v Benito van de Pas
Adrian Lewis v Adam Hunt
Simon Whitlock v Kyle Anderson
Daryl Gurney v Robert Thornton
James Wade v Ross Smith
Stage Two
Brendan Dolan v Michael Barnard
Josh Payne v Ryan Searle
Nathan Aspinall v Martin Schindler
Gabriel Clemens v Andrew Gilding
Ryan Joyce v Steve Lennon
Mervyn King v Simon Stevenson
Stephen Bunting v Richard North
Mickey Mansell v Madars Razma
Dave Chisnall v Jamie Lewis
Evening Session (1900 GMT)
Main Stage
Ian White v Scott Taylor
Gary Anderson v Alan Tabern
Rob Cross v Cristo Reyes
Krzysztof Ratajski v Gerwyn Price
Peter Wright v Toni Alcinas
Michael van Gerwen v Matthew Edgar
Michael Smith v Vincent van der Voort
Stage Two
Jermaine Wattimena v Stephen Burton
John Henderson v Joe Cullen
Jonny Clayton v Mark Webster
Ricky Evans v Jan Dekker
James Wilson v Dimitri Van den Bergh
Danny Noppert v Rowby-John Rodriguez
Chris Dobey v Ron Meulenkamp
Darren Webster v Jeffrey de Graaf
Steve Beaton v Kim Huybrechts
Saturday November 24
Afternoon Session (1245 GMT)

Second Round
Main Stage
Gurney/Thornton v Payne/Searle
Wade/R Smith v Aspinall/Schindler
Chisnall/J Lewis v Dobey/Meulenkamp
Cross/Reyes v Joyce/Lennon
G Anderson/Tabern v Whitlock/K Anderson
Van Gerwen/Edgar v Brown/Van de Pas
Wright/Alcinas v Hopp/West
Stage Two
Bunting/North v Mansell/Razma
Wilson/Van den Bergh v Clemens/Gilding
De Zwaan/Klaasen v Evans/Dekker
Wattimena/Burton v D Webster/De Graaf
White/Taylor v Dolan/Barnard
Noppert/Rodriguez v King/Stevenson
M Smith/Van der Voort v Clayton/M Webster
Beaton/Huybrechts v Henderson/Cullen
A Lewis/Hunt v Ratajski/G Price
Evening Session (1900 GMT)
Third Round
Main Stage
4x Games TBC
Stage Two
4x Games TBC
Sunday November 25
Afternoon Session (1245 GMT)

Quarter-Finals
Evening Session (1900 GMT)
Semi-Finals
Final
Plus PDC Unicorn World Youth Championship Final:
Martin Schindler v Dimitri Van den Bergh
Best of 11 legs. To be played between semi-finals and final of Players Championship Finals.

Tags:

Author: Samuel Gill