Draw and schedule confirmed for 2023 Masters: Defending champion Cullen to face Dobey, Van den Bergh set for Anderson clash

The draw and schedule has been confirmed for 2023 Masters which will take place between January 27-29 acting as the usual season opener before the Premier League and ProTour begin in Milton Keynes.

Joe Cullen is the defending champion who sealed his Premier League spot as a result and went all the way to the final. Due to his ranking, he will play in the first round against Chris Dobey.

While other intriguing first round ties include Dimitri van den Bergh taking on Gary Anderson, Jose de Sousa against German trailblazer Gabriel Clemens and Nathan Aspinall facing Stephen Bunting.

In terms of the top seeds who enter in at Round Two, Michael Smith faces off against either Damon Heta or Ross Smith, Michael van Gerwen takes on De Sousa or Clemens, Gerwyn Price takes on the winner of Dirk van Duijvenbode and Krzysztof Ratajski. While for Peter Wright, it is Ryan Searle or Dave Chisnall.

2023 Masters

Draw Bracket

(1) Michael Smith v (16) Damon Heta/(17) Ross Smith

(8) Danny Noppert v (9) Nathan Aspinall/(24) Stephen Bunting

(4) Gerwyn Price v (13) Dirk van Duijvenbode/(20) Krzysztof Ratajski

(5) Luke Humphries v (12) Joe Cullen/(21) Chris Dobey

(2) Peter Wright v (15) Ryan Searle/(18) Dave Chisnall

(7) Jonny Clayton v (10) James Wade/(23) Callan Rydz

(3) Michael van Gerwen v (14) Jose de Sousa/(19) Gabriel Clemens

(6) Rob Cross v (11) Dimitri Van den Bergh/(22) Gary Anderson

First Round

(9) Nathan Aspinall v (24) Stephen Bunting

(10) James Wade v (23) Callan Rydz

(11) Dimitri Van den Bergh v (22) Gary Anderson

(12) Joe Cullen v (21) Chris Dobey

(13) Dirk van Duijvenbode v (20) Krzysztof Ratajski

(14) Jose de Sousa v (19) Gabriel Clemens

(15) Ryan Searle v (18) Dave Chisnall

(16) Damon Heta v (17) Ross Smith

Session Schedule

Friday January 27 (1900 GMT)

First Round x8

Ryan Searle v Dave Chisnall

James Wade v Callan Rydz

Dirk van Duijvenbode v Krzysztof Ratajski

Nathan Aspinall v Stephen Bunting

Dimitri Van den Bergh v Gary Anderson

Jose de Sousa v Gabriel Clemens

Joe Cullen v Chris Dobey

Damon Heta v Ross Smith

Saturday January 28

Afternoon Session (1245 GMT)

Danny Noppert v Nathan Aspinall/Stephen Bunting

Rob Cross v Dimitri Van den Bergh/Gary Anderson

Jonny Clayton v James Wade/Callan Rydz

Luke Humphries v Joe Cullen/Chris Dobey

Evening Session (1900 GMT)

Second Round x4

Gerwyn Price v Dirk van Duijvenbode/Krzysztof Ratajski

Peter Wright v Ryan Searle/Dave Chisnall

Michael Smith v Damon Heta/Ross Smith

Michael van Gerwen v Jose de Sousa/Gabriel Clemens

Sunday January 29

Afternoon Session (1245 GMT)

Quarter-Finals

Evening Session (1900 GMT)

Semi-Finals & Final

Place comments

666

0 Comments

More comments

You are currently seeing only the comments you are notified about, if you want to see all comments from this post, click the button below.

Show all comments