2020 PDC World Darts Championship Tournament Centre: Draw, Schedule, TV Coverage, Prize Fund and Format

The 27th edition of the PDC World Darts Championship will be held from December 13 till January 1 at Alexandra Palace in London.

All the useful information about the 2020 PDC World Darts Championship can be found below, in the Dartsnews.com tournament centre.

Bracket

(1) Michael van Gerwen v Jelle Klaasen / Kevin Burness
(32) Ricky Evans v Mark McGeeney / Matt Campbell
(16) Jonny Clayton v Ryan Joyce / Jan Dekker
(17) Stephen Bunting v Arron Monk / Jose Justicia
(8) James Wade v Ritchie Edhouse / Boris Koltsov
(25) Steve Beaton v Kyle Anderson / Xiaochen Zong
(9) Ian White v Darius Labanauskas / Matthew Edgar
(24) Max Hopp v Gabriel Clemens / Benito van de Pas
(5) Gary Anderson v Brendan Dolan / Nitin Kumar
(28) Steve West v Ryan Searle / Robbie King
(12) Nathan Aspinall v Andy Boulton / Danny Baggish
(21) Krzysztof Ratajski v Jamie Hughes / Zoran Lerchbacher
(4) Michael Smith v Luke Woodhouse / Paul Lim
(29) Dimitri van den Bergh v Josh Payne / Diogo Portela
(13) Adrian Lewis v Cristo Reyes / Lourence Ilagan
(20) Darren Webster v Ryan Meikle / Yuki Yamada
(2) Rob Cross v Kim Huybrechts / Geert Nentjes
(31) Danny Noppert v Steve Lennon / Callan Rydz
(15) Joe Cullen v James Wilson / Nico Kurz
(18) Jermaine Wattimena v Luke Humphries / Devon Petersen
(7) Peter Wright v Rowby-John Rodriguez / Noel Malicdem
(26) Keegan Brown v Mickey Mansell / Seigo Asada
(10) Dave Chisnall v Vincent van der Voort / Keane Barry
(23) Jeffrey de Zwaan v Raymond van Barneveld / Darin Young
(6) Daryl Gurney v Justin Pipe / Benjamin Pratnemer
(27) Glen Durrant v Jose de Sousa / Damon Heta
(11) Mensur Suljovic v Ted Evetts / Fallon Sherrock
(22) Chris Dobey v Ron Meulenkamp / Ben Robb
(3) Gerwyn Price v William O’Connor / Marko Kantele
(30) John Henderson v James Richardson / Mikuru Suzuki
(14) Simon Whitlock v Harry Ward / Madars Razma
(19) Mervyn King v Ross Smith / Ciaran Teehan

Schedule

Friday December 13 (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Jelle Klaasen v Kevin Burness (First Round)
Kim Huybrechts v Geert Nentjes (First Round)
Luke Humphries v Devon Petersen (First Round)
Michael van Gerwen v Klaasen/Burness (Second Round)

Saturday December 14
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Darius Labanauskas v Matthew Edgar (First Round)
Ryan Meikle v Yuki Yamada (First Round)
Luke Woodhouse v Paul Lim (First Round)
Jermaine Wattimena v Humphries/Petersen (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Mark McGeeney v Matt Campbell (First Round)
Jamie Hughes v Zoran Lerchbacher (First Round)
Raymond van Barneveld v Darin Young (First Round)
Rob Cross v Huybrechts/Nentjes (Second Round)

Sunday December 15
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Kyle Anderson v Xiaochen Zong (First Round)
Ross Smith v Ciaran Teehan (First Round)
Brendan Dolan v Nitin Kumar (First Round)
Ian White v Labanauskas/Edgar (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Arron Monk v Jose Justicia (First Round)
Andy Boulton v Danny Baggish (First Round)
James Richardson v Mikuru Suzuki (First Round)
Michael Smith v Woodhouse/Lim (Second Round)

Monday December 16 (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Steve Lennon v Callan Rydz (First Round)
William O’Connor v Marko Kantele (First Round)
Vincent van der Voort v Keane Barry (First Round)
Gary Anderson v Dolan/Kumar (Second Round)

Tuesday December 17
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Ryan Searle v Robbie King (First Round)
Cristo Reyes v Lourence Ilagan (First Round)
Rowby-John Rodriguez v Noel Malicdem (First Round)
Krzysztof Ratajski v Hughes/Lerchbacher (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Ritchie Edhouse v Boris Koltsov (First Round)
Jose De Sousa v Damon Heta (First Round)
Ted Evetts v Fallon Sherrock (First Round)
Jeffrey de Zwaan v Van Barneveld/Young (Second Round)

Wednesday December 18
Afternoon Session (1230 GMT)

3x First Round, 1x Second Round
Ron Meulenkamp v Ben Robb (First Round)
Mickey Mansell v Seigo Asada (First Round)
Harry Ward v Madars Razma (First Round)
Stephen Bunting v Monk/Justicia (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

James Wilson v Nico Kurz (First Round)
Josh Payne v Diogo Portela (First Round)
Gabriel Clemens v Benito van de Pas (First Round)
James Wade v Edhouse/Koltsov (Second Round)

Thursday December 19
Afternoon Session (1230 GMT)
2x First Round, 2x Second Round

Justin Pipe v Benjamin Pratnemer (First Round)
Ryan Joyce v Jan Dekker (First Round)
John Henderson v Richardson/Suzuki (Second Round)
Steve Beaton v K Anderson/Zong (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round

Chris Dobey v Meulenkamp/Robb (Second Round)
Danny Noppert v Lennon/Rydz (Second Round)
Dave Chisnall v Van der Voort/Barry (Second Round)
Gerwyn Price v O’Connor/Kantele (Second Round)

Friday December 20
Afternoon Session (1230 GMT)
4x Second Round

Darren Webster v Meikle/Yamada (Second Round)
Mervyn King v R Smith/Teehan (Second Round)
Jonny Clayton v Joyce/Dekker (Second Round)
Ricky Evans v McGeeney/Campbell (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round

Nathan Aspinall v Boulton/Baggish (Second Round)
Joe Cullen v Wilson/Kurz (Second Round)
Max Hopp v Clemens/Van de Pas (Second Round)
Peter Wright v Rodriguez/Malicdem (Second Round)

Saturday December 21
Afternoon Session (1230 GMT)
4x Second Round

Keegan Brown v Mansell/Asada (Second Round)
Simon Whitlock v Ward/Razma (Second Round)
Steve West v Searle/R King (Second Round)
Adrian Lewis v Reyes/Ilagan (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round

Daryl Gurney v Pipe/Pratnemer (Second Round)
Glen Durrant v De Sousa/Heta (Second Round)
Mensur Suljovic v Evetts/Sherrock (Second Round)
Dimitri Van den Bergh v Payne/Portela (Second Round)

Sunday December 22
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Third Round

Clayton/Joyce/Dekker v Bunting/Monk/Justicia
White/Labanauskas/Edgar v Hopp/Clemens/Van de Pas
Aspinall/Boulton/Baggish v Ratajski/Hughes/Lerchbacher

Evening Session (1900)
3x Third Round

Wade/Edhouse/Koltsov v Beaton/K Anderson/Zong
Cross/Huybrechts/Nentjes v Noppert/Lennon/Rydz
Van Gerwen/Klaasen/Burness v Evans/McGeeney/Campbell

Monday December 23
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Third Round

Cullen/Wilson/Kurz v Wattimena/Humphries/Petersen
Lewis/Reyes/Ilagan v Webster/Meikle/Yamada
M Smith/Woodhouse/Lim v Van den Bergh/Payne/Portela

Evening Session (1900 GMT)
3x Third Round

Chisnall/Van der Voort/Barry v De Zwaan/Van Barneveld/Young
G Anderson/Dolan/Kumar v West/Searle/R King
Wright/Rodriguez/Malicdem v Brown/Mansell/Asada

Friday December 27
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Third Round

Whitlock/Ward/Razma v King/R Smith/Teehan
Suljovic/Evetts/Sherrock v Dobey/Meulenkamp/Robb
Gurney/Pipe/Pratnemer v Durrant/De Sousa/Heta

Evening Session (1900 GMT)
1x Third Round, 2x Fourth Round

Price/O'Connor/Kantele v Henderson/Richardson/Suzuki
Fourth Round games TBC

Saturday December 28
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Fourth Round

Evening Session (1900 GMT)
3x Fourth Round

Sunday December 29
Afternoon Session (1230 GMT)
2x Quarter-Finals

Evening Session (1900 GMT)
2x Quarter-Finals

Monday December 30 (1900 GMT)
Semi-Finals

Wednesday January 1 (1900 GMT)
Final

Format

First Round - Best of five sets (no tie-break)
Second Round - Best of five sets
Third Round - Best of seven sets
Fourth Round - Best of seven sets
Quarter-Finals - Best of nine sets
Semi-Finals - Best of 11 sets
Final - Best of 13 sets

A tie-break will be in operation in all round from the second round onwards, where the final set must be won by two clear legs. If the score reaches five-all, the 11th leg will be a sudden-death leg.

Prize Money

Winner - £500,000
Runner-up - £200,000
Semi-final - £100,000
Quarter-final - £50,000
Fourth round - £35,000
Third round - £25,000
Second round - £15,000
First round - £7,500

Schedule

Fri Dec 13: 1900 – 2300
Sat Dec 14: 1230 – 1630 & 1900 – 2300
Sun Dec 15: 1230 – 1630 & 1900 – 2300
Mon Dec 16: 1900 – 2300
Tue Dec 17: 1230 – 1630 & 1900 – 2300
Wed Dec 18: 1230 – 1630 & 1900 – 2300
Thu Dec 19: 1230 – 1630 & 1900 – 2300
Fri Dec 20: 1230 – 1630 & 1900 – 2300
Sat Dec 21: 1230 – 1630 & 1900 – 2300
Sun Dec 22: 1230 – 1630 & 1900 – 2300
Mon Dec 23: 1230 – 1630 & 1900 – 2300
Fri Dec 27: 1230 – 1630 & 1900 – 2300
Sat Dec 28: 1230 – 1630 & 1900 – 2300
Sun Dec 29: 1230 – 1630 & 1900 – 2300
Mon Dec 30: 1900 – 2300
Wed Jan 1: 1900 – 2200

Live-score

If you are not able to follow all the action live, you can follow the live-scores in our Darts News score centre.

Roll of Honour

1994 Dennis Priestley
1995 Phil Taylor
1996 Phil Taylor
1997 Phil Taylor
1998 Phil Taylor
1999 Phil Taylor
2000 Phil Taylor
2001 Phil Taylor
2002 Phil Taylor
2003 John Part
2004 Phil Taylor
2005 Phil Taylor
2006 Phil Taylor
2007 Raymond van Barneveld
2008 John Part
2009 Phil Taylor
2010 Phil Taylor
2011 Adrian Lewis
2012 Adrian Lewis
2013 Phil Taylor
2014 Michael van Gerwen
2015 Gary Anderson
2016 Gary Anderson
2017 Michael van Gerwen
2018 Rob Cross
2019 Michael van Gerwen

2020 PDC World Darts Championship Tournament Centre: Draw, Schedule, TV Coverage, Prize Fund and Format
Photo: Lawrence Lustig/PDC

0 Comments

Most read

Full ITV 4 TV Guide for the 2020 World Series of Darts Finals

The live darting action continues this weekend with the World Series of Darts Finals taking place at the Salzburgarena in Aus...

Ashton claims massive scalp with opening round win over Smith in early results on Day One of PDC Autumn Series

Already there has been a big result in the PDC Autumn Series with Lisa Ashton sending Michael Smith home early on Day One wit...

PDC Autumn Series Order of Merit after Day Five

The PDC Autumn Series will be played from September 12-16. The results will count towards the PDC Autumn Series Order of Meri...

Timeline: How the BDO slowly bled to death after 47 years

What had been in the air for quite some time after a financial problems, messing around with tournament draws and a bad comme...

Van Gerwen dumped out in second round of PDC Autumn Series Day Two by Heta

Michael van Gerwen is out in the second round of the PDC Autumn Series after Damon Heta claimed a big scalp on Day Two.Van Ge...

Results Day One - PDC Autumn Series: Wright sees off Razma in rout to win title (Live Blog)

The 14th Players Championship event of the season will be played during the first day of the PDC Autumn Series. All results c...

Draw released for World Series of Darts Finals Qualifier: Clayton set to face Ashton, Beaton against Van Duijvenbode

The draw has been released for the World Series of Darts Finals Qualifier which begins six days of action in Niedernhausen wi...

Van Gerwen makes a return to old darts for PDC Autumn Series

Michael van Gerwen has decided to go back to his old darts, which he used before switching to darts manufacturer Winmau.The w...

Van der Voort complains about dartboard at World Series of Darts Finals: 'I bet to any money in the world something is different'

Vincent van der Voort booked a 6-0 whitewash victory over Joe Cullen to secure a place in the second round at the World Serie...

Lewis decides to "step away" from darts temporarily after PDC Autumn Series withdrawals

Jamie Lewis has decided to step away from darts temporarily after he withdrew from the last few days of the PDC Autumn Series...

Read more

Just in

Clayton wins Group Seven on PDC Home Tour II

Jonny Clayton won the seventh group of the PDC Home Tour II on Monday. The Ferret topped the group as he beat three Dutch pla...

Who will be Michael van Gerwen's teammate at the World Cup of Darts?

Three Dutchmen are involved in an exciting battle as only one of them can team up with Michael van Gerwen at the World Cup of...

VIDEO: Highlights from Semi-Finals and Final at 2020 World Series of Darts Finals

The World Series of Darts Finals saw a return to live onstage action with a crowd as the fans descended on the Salzburgarena...

Top ten match averages at the World Series of Darts Finals 2020

The World Series of Darts Finals saw a return to crowds with Gerwyn Price claiming the title but it also produced some excell...

Wattimena leads group seven on PDC Home Tour II after unbeaten start with three victories

Jermaine Wattimena has made an excellent start in the seventh group on the PDC Home Tour II with three victories from as many...

Read more