PDC Home Tour

The inaugural PDC Home Tour kicks off from April 17. This is a digital event for all PDC Tour Card holders.

Due to the corona-virus the PDC circuit has been shut down. The PDC had to come up with an alternative to provide fans their portion of darts. After some digital trial tournaments, the PDC Home Tour was born.

How does it work?

A nightly league format will see all four competitors play each other once in matches played over the best of nine legs, with a winner crowned each night.

Following the conclusion of the initial 32 nights of league phase action, the 32 group winners will advance to the second phase of the competition.

The 32 group winners are now set to compete in the Play-Offs over a further 11 consecutive nights of live action from Tuesday May 26 onwards, with a champion crowned at the climax of the tournament on Friday June 5.

The 32 players have been seeded in order of their PDC Order of Merit ranking for the Last 32, and placed into groups based on the regular PDC seeding pattern.

The players who win Groups One-Four will proceed to play in Semi-Final One on Wednesday June 3, with the winners from Groups Five-Eight moving through to Semi-Final Two on Thursday June 4.

The top two players from each of the Semi-Final groups will then move through to compete in the Championship Group on Friday June 5.

Elite level darts will be brought from the living rooms of the pros to fans worldwide through live video calls, with players set to make history as part of the PDC’s first ever home-staged event.

Which players participate?

All 128 PDC Tour Card holders have received an invite to participate in the PDC Home Tour. Players receive £500 per appearance per session. There are requirements for participation. For example; players have to master the English language, have a good internet connection and the dartboard must hang in a quiet location.

The latter two criteria resulted in cancellations from the likes of Michael van Gerwen, Gary Anderson and Daryl Gurney. Van Gerwen could not guarantee a quiet room, while Anderson and Gurney did not have a good WiFi connection.

A number of top names are participating, although the PDC has not yet published the full list of participants. Peter Wright, Gerwyn Price, Dave Chisnall and Lisa Ashton are among the first participants.

Can I watch the matches live?

With each night’s action commencing at 1930 BST, darts commentator Dan Dawson will be on hand to talk through proceedings, which will also include live score graphics on screen.

All PDC Home Tour action will be broadcast live on PDCTV for free to all registered PDCTV users, regardless of whether you have a paid or free membership.

In addition all live-scores can be followed on DartConnect, with match statistics being available after every match.

Scroll down for an overview with the schedules and results.

Dutch commentator Nieuwlaat: ‘PDC Home Tour should return next year, only bigger and better’

Due to the Coronavirus pandemic curtailing darting action, the PDC came up with the idea to set up

Samuel Gill Tuesday 30 June 2020

Evans on problems playing in PDC Home Tour: “My phone camera wasn’t able to keep up with my throw, my throw is too quick for WiFi”

Ricky Evans recently took part in the PDC Home Tour however as he revealed in a recent interview,

Samuel Gill Tuesday 23 June 2020

How PDC Home Tour averages compare to form on ProTour in 2020

The PDC Home Tour saw 101 out of 128 players take part and PDC statistician Ochepedia took a look

Samuel Gill Monday 8 June 2020

VIDEO: Relive PDC Home Tour Championship Group in full

The PDC Home Tour came to its conclusion on Friday night after 43 nights of action with Nathan

Samuel Gill Sunday 7 June 2020

VIDEO: Aspinall versus Anderson in PDC Home Tour Championship Group thriller

Nathan Aspinall claimed the PDC Home Tour title last night as part of the Championship Group and

Samuel Gill Saturday 6 June 2020

Schedule PDC Home Tour

Friday April 17
Group 1

Peter Wright (93.11) 5-4 (89.28) Peter Jacques
Jamie Lewis (95.09) 3-5 (96.23) Niels Zonneveld
Peter Jacques (94.67) 5-2 (90.70) Niels Zonneveld
Peter Wright (81.45) 1-5 (99.74) Jamie Lewis
Jamie Lewis (79.99) 5-4 (84.48) Peter Jacques
Niels Zonneveld (78.14) 1-5 (76.43) Peter Wright

Group 1 P W L Leg +/- Pts
Jamie Lewis 3 2 1 3 4
Peter Wright 3 2 1 1 4
Peter Jacques 3 1 2 1 2
Niels Zonneveld 3 1 2 -5 2

Saturday April 18
Group 2

Gerwyn Price (97.00) 5-2 (84.20) Rowby-John Rodriguez
Luke Woodhouse (89.46) 5-2 (80.30) Ted Evetts
Rowby-John Rodriguez (86.93) 3-5 (82.58) Ted Evetts
Gerwyn Price (95.05) 0-5 (113.86) Luke Woodhouse
Luke Woodhouse (90.56) 6-2 (89.60) Rowby-John Rodriguez
Ted Evetts (92.24) 2-5 (102.12) Gerwyn Price

Group 2 P W L Leg +-/ Pts
Luke Woodhouse 3 3 0 11 6
Gerwyn Price 3 2 1 1 4
Ted Evetts 3 1 2 -4 2
Rowby-John Rodriguez 3 0 3 -8 0

Sunday April 19
Group 3

Dave Chisnall (102.76) 5-2 (95.91) Scott Waites
Jan Dekker (80.36) 4-5 (86.11) Jonathan Worsley
Scott Waites (96.84) 5-1 (83.56) Jonathan Worsley
Dave Chisnall (98.88) 5-0 (91.04) Jan Dekker
Jan Dekker (77.16) 1-5 (87.06) Scott Waites
Jonathan Worsley (74.25) 1-5 (74.65) Dave Chisnall

Group 3 P W L Leg +/- Pts
Dave Chisnall 3 3 0 12 6
Scott Waites 3 2 1 5 4
Jonathan Worsley 3 1 2 -7 2
Jan Dekker 3 0 3 -10 0

Monday April 20
Group 4

Ross Smith (99.67) 5-1 (86.63) Lisa Ashton
Mickey Mansell (99.09) 4-5 (100.17) Geert Nentjes
Lisa Ashton (80.13) 3-5 (95.40) Geert Nentjes
Ross Smith (87.33) 3-5 (86.91) Mickey Mansell
Mickey Mansell (88.51) 3-5 (91.28) Lisa Ashton
Geert Nentjes (99.15) 5-3 (86.23) Ross Smith

Group 4 P W L Leg +/- Pts
Geert Nentjes 3 3 0 5 6
Ross Smith 3 1 3 0 2
Mickey Mansell 3 1 3 -1 2
Lisa Ashton 3 1 3 -4 2

Tuesday 21 April
Group 5

Luke Humphries (92.66) 3-5 (90.82) Nick Kenny
Devon Petersen (75.00) 1-5 (82.39) Joe Murnan
Nick Kenny (81.62) 5-2 (76.62) Joe Murnan
Luke Humphries (86.38) 5-4 (84.78) Devon Petersen
Devon Petersen (80.28) 3-5 (81.76) Nick Kenny
Joe Murnan (87.74) 3-5 (90.60) Luke Humphries

Group 5 P W L Leg +/- Pts
Nick Kenny 3 3 0 7 6
Luke Humphries 3 2 1 1 4
Joe Murnan 3 1 2 -1 2
Devon Petersen 3 0 3 -7 0

Wednesday April 22
Group 6

James Wade (93.94) 5-2 (87.03) Adrian Gray
Ryan Searle (96.49) 5-1 (95.97) Andy Boulton
Adrian Gray (90.84) 2-5 (100.92) Andy Boulton
James Wade (93.19) 3-5 (100.64) Ryan Searle
Ryan Searle (103.26) 5-2 (89.68) Adrian Gray
Andy Boulton (88.32) 5-0 (80.73) James Wade

Group 6 P W L Leg +/- Pts
Ryan Searle 3 3 0 9 6
Andy Boulton 3 2 1 4 4
James Wade 3 1 2 -4 2
Adrian Gray 3 0 3 -9 0

Thursday April 23
Group 7

Gabriel Clemens (93.82) 5-3 (90.07) Ryan Meikle
Jelle Klaasen (85.36) 5-2 (85.05) Gavin Carlin
Ryan Meikle (86.97) 5-1 (86.85) Gavin Carlin
Gabriel Clemens (93.03) 5-3 (96.21) Jelle Klaasen
Jelle Klaasen (92.67) 4-5 (94.57) Ryan Meikle
Gavin Carlin (87.39) 4-5 (89.77) Gabriel Clemens

Group 7 P W L Leg +/- Pts
Jelle Klaasen 3 2 1 4 4
Ryan Meikle 3 2 1 3 4
Gabriel Clemens 3 1 2 -1 2
Gavin Carlin 3 1 2 -6 2

Friday April 24
Group 8

Jonny Clayton (95.97) 5-2 (90.24) Adam Hunt
Richard North (90.76) 2-5 (94.29) David Pallett
Adam Hunt (85.38) 5-3 (81.00) David Pallett
Jonny Clayton (90.52) 5-3 (87.64) Richard North
Richard North (82.80) 1-5 (88.77) Adam Hunt
David Pallett (77.67) 2-5 (94.29) Jonny Clayton

Group 8 P W L Leg +/- Pts
Jonny Clayton 3 3 0 8 6
Adam Hunt 3 2 1 3 4
David Pallett 3 1 2 -2 2
Richard North 3 0 3 -9 0

Saturday April 25
Group 9

Michael Smith (98.38) 3-5 (97.71) Martijn Kleermaker
Harry Ward (84.93) 3-5 (83.29) Matt Clark
Martijn Kleermaker (81.13) 3-5 (83.65) Matt Clark
Michael Smith (98.03) 5-3 (82.94) Harry Ward
Harry Ward (87.45) 2-5 (95.11) Martijn Kleermaker
Matt Clark (87.66) 3-5 (96.15) Michael Smith

Group 9 P W L Leg +/- Pts
Martijn Kleermaker 3 2 1 3 4
Michael Smith 3 2 1 2 4
Matt Clark 3 2 1 2 4
Harry Ward 3 0 3 -7 0

Saturday April 26
Group 10

Nathan Aspinall (91.39) 5-2 (85.78) Steve Brown
Ryan Joyce (86.56) 5-2 (81.88) Simon Stevenson
Steve Brown (89.58) 5-1 (73.14) Simon Stevenson
Nathan Aspinall (98.45) 5-2 (90.27) Ryan Joyce
Ryan Joyce (85.67) 3-5 (86.44) Steve Brown
Simon Stevenson (65.88) 1-5 (85.56) Nathan Aspinall

Group 10 P W L Leg +/- Pts
Nathan Aspinall 3 3 0 10 6
Steve Brown 3 2 1 3 4
Ryan Joyce 3 1 2 -2 2
Simon Stevenson 3 0 3 -11 0

Monday April 27
Group 11

Simon Whitlock (96.78) 3-5 (97.05) Mike van Duivenbode
Kirk Shepherd (100.45) 5-1 (82.95) Alan Tabern
Mike van Duivenbode (89.05) 2-5 (97.60) Alan Tabern
Simon Whitlock (89.89) 5-4 (90.04) Kirk Shepherd
Kirk Shepherd (93.48) 4-5 (96.75) Mike van Duivenbode
Alan Tabern (87.17) 5-4 (92.64) Simon Whitlock

Group 11 P W L Leg +/- Pts
Alan Tabern 3 2 1 0 4
Mike van Duivenbode 3 2 1 0 4
Kirk Shepherd 3 1 2 2 2
Simon Whitlock 3 1 2 -2 2

Tuesday April 28
Group 12

Max Hopp (89.80) 3-5 (94.61) Mike De Decker
Keegan Brown (92.59) 3-5 (97.36) Conan Whitehead
Mike De Decker (87.53) 2-5 (87.58) Conan Whitehead
Max Hopp (81.9) 5-3 (81.3) Conan Whitehead
Max Hopp (90.3) 5-3 (86.0) Mike de Decker
Conan Whitehead (83.6) 2-5 (82.0) Max Hopp
Mike de Decker (89.3) 5-1 (77.6) Conan Whitehead

Group 12 P W L Leg +/- Pts
Max Hopp 4 3 1 5 6
Mike de Decker 4 2 2 1 4
Conan Whitehead 4 1 3 -6 2
*Keegan Brown 0 0 0 0 0

*Due to internet problems, Keegan Brown had to withdraw after his first match. The PDC decided to void his match against Conan Whitehead as they went into a three man group with everyone playing each other twice.

Wednesday April 29
Group 13

Steve Beaton (82.68) 5-1 (71.63) Callan Rydz
Matthew Edgar (90.72) 0-5 (101.55) Carl Wilkinson
Callan Rydz (88.32) 3-5 (96.12) Carl Wilkinson
Steve Beaton (88.13) 1-5 (92.37) Matthew Edgar
Matthew Edgar (87.95) 2-5 (94.71) Callan Rydz
Carl Wilkinson (88.37) 5-2 (87.88) Steve Beaton

Group 13 P W L Leg +/- Pts
Carl Wilkinson 3 3 1 10 6
Steve Beaton 3 1 3 -3 2
Callan Rydz 3 1 3 -3 2
Matthew Edgar 3 1 3 -4 2

Thursday April 30
Group 14

Chris Dobey (93.71) 5-2 (89.51) Ciaran Teehan
Ron Meulenkamp (93.60) 5-4 (91.23) Kai Fan Leung
Ciaran Teehan (91.41) 5-1 (85.04) Kai Fan Leung
Chris Dobey (97.09) 5-1 (89.35) Ron Meulenkamp
Ron Meulenkamp (100.93) 5-1 (88.07) Ciaran Teehan
Kai Fan Leung (96.97) 5-4 (101.65) Chris Dobey

Group 14 P W L Leg +/- Pts
Chris Dobey 3 2 1 6 4
Ron Meulenkamp 3 2 1 1 4
Ciaran Teehan 3 1 2 -3 2
Kai Fan Leung 3 1 2 -4 2

Friday May 1
Group 15

Darren Webster (82.40) 5-4 (80.30) Bradley Brooks
Scott Baker (88.85) 5-4 (86.65) Andy Hamilton
Bradley Brooks (93.8) 3-5 (92.59) Andy Hamilton
Darren Webster (90.54) 5-2 (90.2) Scott Baker
Scott Baker (93.46) 1-5 (90.03) Bradley Brooks
Andy Hamilton (89.22) 3-5 (94.51) Darren Webster

Group 15 P W L Leg +/- Pts
Darren Webster 3 3 1 6 6
Bradley Brooks 3 2 3 1 2
Andy Hamilton 3 1 3 -1 2
Scott Baker 3 1 3 -6 2

Saturday May 2
Group 16

Ricky Evans (90.40) 2-5 (90.57) Martin Atkins
Christian Bunse (85.29) 1-5 (94.80) Jeff Smith
Martin Atkins (89.53) 5-4 (91.40) Jeff Smith
Ricky Evans (92.26) 5-3 (75.77) Christian Bunse
Christian Bunse (88.69) 5-2 (94.40) Martin Atkins
Jeff Smith (85.85) 5-4 (91.01) Ricky Evans

Group 16 P W L Leg +/- Pts
Jeff Smith 3 2 1 4 4
Martin Atkins 3 2 1 1 4
Ricky Evans 3 1 2 -2 2
Christian Bunse 3 1 2 -3 2

Sunday May 3
Group 17

John Henderson (87.46) 5-4 (80.58) Krzysztof Kciuk
Damon Heta (96.35) 5-0 (74.96) Gary Blades
Krzysztof Kciuk (80.19) 5-3 (79.54) Gary Blades
John Henderson (88.05) 3-5 (84.23) Damon Heta
Damon Heta (81.5) 3-5 (89.32) Krzysztof Kciuk
Gary Blades (77.61) 1-5 (87.5) John Henderson

Group 17 P W L Leg +/- Pts
Damon Heta 3 2 1 5 4
John Henderson 3 2 1 3 4
Krzysztof Kciuk 3 2 1 3 4
Gary Blades 3 0 3 -11 0

Monday May 4
Group 18

Stephen Bunting (100.72) 5-4 (91.14) Harald Leitinger
Kim Huybrechts (87.84) 5-2 (79.04) Nathan Derry
Harald Leitinger (91.65) 5-0 (81.52) Nathan Derry
Stephen Bunting (98.17) 5-1 (89.34) Kim Huybrechts
Kim Huybrechts (101.79) 5-1 (93.66) Harald Leitinger
Nathan Derry (70.21) 1-5 (91.36) Stephen Bunting

Group 18 P W L Leg +/- Pts
Stephen Bunting 3 3 0 9 6
Kim Huybrechts 3 2 1 3 4
Harald Leitinger 3 1 2 0 2
Nathan Derry 3 0 3 -12 0

Tuesday May 5
Group 19

Glen Durrant (101.79) 5-1 (85.93) Vincent van der Meer
Justin Pipe (91.05) 5-1 (87.50) Maik Kuivenhoven
Vincent van der Meer (82.29) 1-5 (87.84) Maik Kuivenhoven
Glen Durrant (98.22) 5-3 (96.23) Justin Pipe
Justin Pipe (85.18) 5-2 (76.91) Vincent van der Meer
Maik Kuivenhoven (96.13) 3-5 (100.13) Glen Durrant

Group 19 P W L Leg +/- Pts
Glen Durrant 3 3 0 8 6
Justin Pipe 3 2 1 5 4
Maik Kuivenhoven 3 1 2 -2 2
Vincent van der Meer 3 0 3 -11 0

Wednesday May 6
Group 20

Joe Cullen (89.98) 5-4 (86.37) Ryan Murray
Jermaine Wattimena (91.97) 2-5 (95.18) John Michael
Ryan Murray (88.59) 5-3 (87.46) John Michael
Joe Cullen (89.52) 4-5 (86.61) Jermaine Wattimena
Jermaine Watimena (86.63) 1-5 (95.53) Ryan Murray
John Michael (89.78) 3-5 (96.88) Joe Cullen

Group 20 P W L Leg +/- Pts
Ryan Murray 3 2 1 5 4
Joe Cullen 3 2 1 2 4
John Michael 3 1 2 -1 2
Jermaine Wattimena 3 1 2 -6 2

Thursday May 7
Group 21

Rob Cross (79.3) 5-2 (77.4) William Borland
Dimitri van den Bergh (97.7) 5-1 (85.7) Karel Sedlacek
William Borland (82.5) 0-5 (93.9) Karel Sedlacek
Rob Cross (81.4) 5-4 (91.2) Dimitri van den Bergh
Dimitri van den Bergh (98.9) 3-5 (103.8) William Borland
Karel Sedlacek (85.0) 4-5 (85.2) Rob Cross

Group 21 P W L Leg +/- Pts
Rob Cross 3 3 0 5 6
Dimitri van den Bergh 3 1 2 1 2
Karel Sedlacek 3 1 2 0 2
William Borland 3 1 2 -6 2

Thursday May 8
Group 22

Ian White (87.1) 3-5 (83.2) Jesus Noguera
Danny Noppert (91.5) 5-4 (93.0) James Wilson
Jesus Noguera (84.9) 5-2 (79.9) James Wilson
Ian White (81.2) 5-2 (79.8) Danny Noppert
Danny Noppert (83.4) 5-2 (78.3) Jesus Noguera
James Wilson (85.0) 5-4 (89.0) Ian White

Group 22 P W L Leg +/- Pts
Jesus Noguera 3 2 1 2 4
Danny Noppert 3 2 1 1 4
Ian White 3 1 2 0 2
James Wilson 3 1 2 -3 2

Saturday May 9
Group 23

Kyle Anderson (80.2) 2-5 (83.0) Daniel Larsson
Martin Schindler (80.9) 1-5 (93.9) Dirk van Duijvenbode
Daniel Larsson (84.0) 5-2 (89.4) Dirk van Duijvenbode
Kyle Anderson (89.5) 5-0 (71.7) Martin Schindler
Martin Schindler (87.1) 0-5 (100.2) Daniel Larsson
Dirk van Duijvenbode (78.0) 3-5 (76.8) Kyle Anderson

Group 23 P W L Leg +/- Pts
Daniel Larsson 3 3 0 11 6
Dirk van Duijvenbode 3 1 2 1 2
Martin Schindler 3 1 2 -4 2
Kyle Anderson 3 1 2 -6 2

Sunday May 10
Group 24

Krzysztof Ratajski (91.75) 5-3 (90.20) Toni Alcinas
Jamie Hughes (87.91) 5-2 (81.84) Darius Labanauskas
Krzysztof Ratajski (90.79) 2-5 (96.58) Jamie Hughes
Toni Alcinas (91.16) 0-5 (96.35) Darius Labanauskas
Jamie Hughes (91.17) 5-4 (87.81) Toni Alcinas
Darius Labanauskas (85.40) 3-5 (85.82) Krzysztof Ratajski

Group 24 P W L Leg +/- Pts
Jamie Hughes 3 3 0 7 6
Krzysztof Ratajski 3 2 1 1 4
Darius Labanauskas 3 1 2 0 2
Toni Alcinas 3 0 3 -8 0

Monday May 11
Group 25

Keegan Brown (89.10) 5-4 (92.44) Reece Robinson
Jose De Sousa (110.51) 5-0 (77.41) Robert Thornton
Reece Robinson (110.80) 5-2 (104.69) Robert Thornton
Keegan Brown (84.88) 0-5 (97.60) Jose De Sousa
Jose De Sousa (106.79) 5-1 (92.67) Reece Robinson
Robert Thornton (82.88) 2-5 (98.05) Keegan Brown

Group 25 P W L Leg +/- Pts
Jose de Sousa 3 3 0 14 6
Keegan Brown 3 2 1 -1 4
Reece Robinson 3 1 2 -2 2
Robert Thornton 3 0 3 -11 0

Tuesday May 12
Group 26

Conan Whitehead (82.89) 0-5 (91.65) Steve Brown
Mike De Decker (97.33) 3-5 (102.00) Martin Atkins
Steve Brown (93.78) 5-2 (94.60) Martin Atkins
Conan Whitehead (77.00) 1-5 (87.09) Mike De Decker
Mike De Decker (93.84) 5-2 (84.42) Steve Brown
Martin Atkins (90.79) 5-4 (85.91) Conan Whitehead

Group 26 P W L Leg +/- Pts
Mike de Decker 3 2 1 5 4
Steve Brown 3 2 1 5 4
Martin Atkins 3 2 1 0 4
Conan Whitehead 3 0 3 -10 0

Wednesday May 13
Group 27

Steve Beaton (92.50) 3-5 (97.41) Scott Waites
Ross Smith (99.71) 5-1 (89.23) Ron Meulenkamp
Scott Waites (90.54) 5-0 (93.28) Ron Meulenkamp
Steve Beaton (86.67) 4-5 (91.98) Ross Smith
Ross Smith (98.97) 2-5 (98.61) Scott Waites
Ron Meulenkamp (91.08) 5-4 (92.18) Steve Beaton

Group 27 P W L Leg +/- Pts
Scott Waites 3 3 0 10 6
Ross Smith 3 2 1 2 4
Ron Meulenkamp 3 1 2 -8 2
Steve Beaton 3 0 3 -4 0

Thursday May 14
Group 28

Michael Smith (97.6) 5-0 (93.44) Mike van Duivenbode
Luke Humphries (100.88) 5-4 (98.02) Andy Boulton
Mike van Duivenbode (97.14) 4-5 (103.49) Andy Boulton
Michael Smith (97.09) 2-5 (108.55) Luke Humphries
Luke Humphries (97.85) 5-3 (98.25) Mike van Duivenbode
Andy Boulton (88.98) 2-5 (88.46) Michael Smith

Group 28 P W L Leg +/- Pts
Luke Humphries 3 3 0 6 6
Michael Smith 3 2 1 5 4
Andy Boulton 3 1 2 -3 2
Mike van Duivenbode 3 0 3 -8 0

Friday May 15
Group 29

Danny Noppert (90.76) 5-2 (85.08) Ryan Meikle
John Henderson (93.95) 4-5 (91.2) Cristo Reyes
Ryan Meikle (82.5) 4-5 (95.24) Cristo Reyes
Danny Noppert (96.97) 4-5 (101.58) John Henderson
John Henderson (104.38) 5-0 (99.86) Ryan Meikle
Cristo Reyes (99.41) 5-2 (91.83) Danny Noppert

Group 29 P W L Leg +/- Pts
Cristo Reyes 3 3 0 5 6
John Henderson 3 2 1 5 4
Danny Noppert 3 1 2 -1 2
Ryan Meikle 3 0 3 -9 0

Saturday May 16
Group 30

Gary Anderson (89.69) 5-1 (91.03) Dirk van Duijvenbode
Dimitri van den Bergh (88.16) 2-5 (96.70) Kim Huybrechts
Dirk van Duijvenbode (92.14) 3-5 (90.10) Kim Huybrechts
Gary Anderson (92.66) 5-1 (83.72) Dimitri van den Bergh
Dimitri van den Bergh (97.60) 5-0 (86.58) Dirk van Duijvenbode
Kim Huybrechts (87.23) 2-5 (92.92) Gary Anderson

Group 30 P W L Leg +/- Pts
Gary Anderson 3 3 0 11 6
Kim Huybrechts 3 2 1 2 4
Dimitri van den Bergh 3 1 2 -2 2
Dirk van Duijvenbode 3 0 3 -11 0

Sunday May 17
Group 31

Gerwyn Price (97.40) 5-3 (84.57) Bradley Brooks
Joe Cullen (106.17) 5-2 (96.65) Keegan Brown
Bradley Brooks (84.75) 1-5 (101.31) Keegan Brown
Gerwyn Price (103.28) 3-5 (107.64) Joe Cullen
Joe Cullen (105.85) 5-0 (81.09) Bradley Brooks
Keegan Brown (92.91) 5-4 (86.31) Gerwyn Price

Group 31 P W LL Leg +/- Pts
Joe Cullen 3 3 0 10 6
Keegan Brown 3 2 1 2 4
Gerwyn Price 3 1 2 -1 2
Bradley Brooks 3 0 3 -11 0

Monday May 18
Group 32

Peter Wright (101.27) 5-2 (88.7) Adam Hunt
Krzysztof Ratajski (95.13) 5-0 (89.42) Justin Pipe
Adam Hunt (95.36) 5-3 (94.97) Justin Pipe
Peter Wright (97.22) 5-4 (99.87) Krzysztof Ratajski
Krzysztof Ratajski (97.19) 4-5 (95.04) Adam Hunt
Justin Pipe (91.09) 5-4 (90.81) Peter Wright

Group 32 P W L Leg +/- Pts
Peter Wright 3 2 1 3 4
Adam Hunt 3 2 1 0 4
Krzysztof Ratajski 3 1 2 3 2
Justin Pipe 3 1 2 -6 2

Last 32

Tuesday May 26
Group 1

Peter Wright (88.21) 6-2 (87.72) Ryan Murray
Cristo Reyes (92.96) 6-5 (91.28) Jelle Klaasen
Ryan Murray (76.34) 4-6 (81.99) Jelle Klaasen
Peter Wright (83.06) 6-5 (89.35) Cristo Reyes
Cristo Reyes (92.18) 6-3 (81.9) Ryan Murray
Jelle Klaasen (90.39) 6-1 (80.71) Peter Wright

Group 1 P W L Leg +/- Pts
Jelle Klaasen 3 2 1 6 4
Cristo Reyes 3 2 1 3 4
Peter Wright 3 2 1 0 4
Ryan Murray 3 0 3 -9 0

Wednesday May 27
Group 2

Stephen Bunting (101.28) 6-5 (90.48) Mike De Decker
Glen Durrant (104.2) 6-3 (97.88) Alan Tabern
Mike De Decker (98.53) 6-5 (95.8) Alan Tabern
Stephen Bunting (101.05) 6-3 (98.46) Glen Durrant
Glen Durrant (93.38) 4-6 (92.90) Mike De Decker
Alan Tabern (94.30) 6-2 (89.00) Stephen Bunting

Group 2 P W L Leg +/- Pts
Mike de Decker 3 2 1 2 4
Stephen Bunting 3 2 1 0 4
Alan Tabern 3 1 2 0 2
Glen Durrant 3 1 2 -2 2

Thursday May 28
Group 3

Gary Anderson (87.26) 6-2 (83.73) Nick Kenny
Luke Humphries (100.73) 6-2 (93.13) Jamie Lewis
Nick Kenny (87.32) 4-6 (91.41) Jamie Lewis
Gary Anderson (110.12) 6-1 (101.97) Luke Humphries
Luke Humphries (94.6) 6-1 (91.84) Nick Kenny
Jamie Lewis (86.16) 3-6 (98.65) Gary Anderson

Group 3 P W L Leg +/- Pts
Gary Anderson 3 3 0 12 6
Luke Humphries 3 2 1 4 4
Jamie Lewis 3 1 2 -5 2
Nick Kenny 3 0 3 -11 0

Friday May 29
Group 4

Dave Chisnall (94.76) 5-6 (94.52) Damon Heta
Darren Webster (93.38) 5-6 (89.77) Geert Nentjes
Damon Heta (94.53) 5-6 (85.34) Geert Nentjes
Dave Chisnall (94.99) 6-2 (94.99) Darren Webster
Darren Webster (90.41) 6-2 (79.79) Damon Heta
Geert Nentjes (88.75) 3-6 (92.64) Dave Chisnall

Group 4 P W L Leg +/- Pts
Dave Chisnall 3 2 1 6 4
Geert Nentjes 3 2 1 -1 4
Darren Webster 3 1 2 -1 2
Damon Heta 3 1 2 -4 2

Saturday May 30
Group 5

Rob Cross (91.49) 6-3 (92.26) Daniel Larsson
Ryan Searle (98.79) 6-4 (88.93) Luke Woodhouse
Daniel Larsson (85.18) 6-5 (85.19) Luke Woodhouse
Rob Cross (93.84) 6-4 (88.79) Ryan Searle
Ryan Searle (88.86) 6-4 (86.3) Daniel Larsson
Luke Woodhouse (81.3) 6-5 (69.9) Rob Cross

Group 5 P W L Leg +/- Pts
Rob Cross 3 2 1 4 4
Ryan Searle 3 2 1 2 4
Luke Woodhouse 3 1 2 -2 2
Daniel Larsson 3 1 2 -4 2

Sunday May 31
Group 6

Joe Cullen (94.57) 6-3 (93.09) Martijn Kleermaker
Chris Dobey (94.46) 1-6 (100.09) Jeff Smith
Martijn Kleermaker (89.69) 5-6 (97.24) Jeff Smith
Joe Cullen (96.85) 6-5 (93.5) Chris Dobey
Chris Dobey (97.44) 6-3 (93.77) Martijn Kleermaker
Jeff Smith (94.51) 4-6 (92.36) Joe Cullen

Group 6 P W L Leg +/- Pts
Joe Cullen 3 3 0 6 6
Jeff Smith 3 2 1 4 4
Chris Dobey 3 1 2 -3 2
Martijn Kleermaker 3 0 3 -7 0

Monday June 1
Group 7

Nathan Aspinall (91.24) 6-4 (94.53) Jesús Noguera
Jamie Hughes (92.76) 1-6 (103.45) Jose De Sousa
Jesús Noguera (85.17) 4-6 (95.8) Jose De Sousa
Nathan Aspinall (87.39) 6-2 (84.81) Jamie Hughes
Jamie Hughes (91.04) 6-4 (92.40) Jesús Noguera
Jose De Sousa (90.66) 4-6 (89.69) Nathan Aspinall

Group 7 P W L Leg +/- Pts
Nathan Aspinall 3 3 0 8 6
Jose de Sousa 3 2 1 5 4
Jamie Hughes 3 1 2 -7 2
Jesús Noguera 3 0 3 -6 0

Tuesday June 2
Group 8

Jonny Clayton (103.86) 6-3 (99.55) Scott Waites
Max Hopp (83.9) 6-3 (84.81) Carl Wilkinson
Scott Waites (86.71) 6-0 (73.41) Carl Wilkinson
Jonny Clayton (101.95) 6-3 (93.78) Max Hopp
Max Hopp (81.72) 1-6 (89.00) Scott Waites
Carl Wilkinson (79.91) 2-6 (91.91) Jonny Clayton

Group 8 P W L Leg +/- Pts
Jonny Clayton 3 3 0 10 6
Scott Waites 3 2 1 8 4
Max Hopp 3 1 2 -5 2
Carl Wilkinson 3 0 3 -13 0

Semi-Finals

Wednesday June 3
Group 1

Gary Anderson (93.43) 6-5 (92.91) Mike De Decker
Dave Chisnall (86.4) 2-6 (86.47) Jelle Klaasen
Mike De Decker (80.05) 3-6 (88.48) Jelle Klaasen
Gary Anderson (98.14) 6-3 (89.31) Dave Chisnall
Dave Chisnall (93.29) 6-5 (87.84) Mike De Decker
Jelle Klaasen (87.71) 2-6 (92.76) Gary Anderson

Group 1 P W L Leg +/- Pts
Gary Anderson 3 3 0 8 6
Jelle Klaasen 3 2 1 3 4
Dave Chisnall 3 1 2 -6 2
Mike de Decker 3 0 3 -5 0

Thursday June 4
Group 2

Rob Cross (91.55) 4-6 (99.33) Joe Cullen
Nathan Aspinall (106.7) 6-5 (100.24) Jonny Clayton
Joe Cullen (89.68) 5-6 (90.5) Jonny Clayton
Rob Cross (107.53) 6-5 (104.82) Nathan Aspinall
Nathan Aspinall (97.3) 6-5 (92.54) Joe Cullen
Jonny Clayton (97.01) 6-1 (92.75) Rob Cross

Group 2 P W L Leg +/- Pts
Jonny Clayton 3 2 0 5 4
Nathan Aspinall 3 2 1 1 4
Joe Cullen 3 1 2 0 2
Rob Cross 3 1 3 -6 2